מדור שיפוצים


סוגי רצפות והתאמתם לפוליש לרצפה


שלב בחירת סוג הרצפות שאיתן תרצפו את הבית עשוי להיות מורכב. השפע של הסוגים והדוגמאות גדול כל כך. כדאי לערוך הכרות קצרה עם סוגי האריחים הנוצים ביותר לשימוש. 

מרצפות הבית הן חלק בולט וחשוב במיוחד בבית. אם רכשתם דירה מהקבלן ויש באפשרותכם לבחור את סוג האריחים שישולבו בבית, ובין אם מדובר בדירה ישנה שרכשתם, ובשלב ניקיון הדירה אחרי שיפוץ גיליתם שהאריחים נפגעו באורח קשה ולא ניתן לפתור את הבעיה בעזרת פוליש לרצפה או בעזרת ליטוש וחידוש מרצפות, ככל הנראה יהיה עליכם להחליף מרצפות. איך בוחרים ומה כדאי לדעת?

סוגי אריחים נפוצים לשימוש:

אריחי טראצו:

רצפות הטרצו מוכרות יותר בשמן העממי "בלטות", הן סוג רצפות שהיה נפוץ מאוד לשימוש לפני כשני עשורים ויותר. לטרצו יתרונות רבים, הן קלות יחסית לניקוי, ניתן לבצע עליהם על סוג של פוליש וליטוש וחידוש מרצפות, אך המראה שלהן כבר אינו באופנה ומי שעיצוב על פי האופנה העכשווית חשוב לו, ככל הנראה לא ישלב רצפות מסוג טרצו בבית. רצפות הטרצו עשויות מוזאיקה המורכבת ממלט, אבני קטנות מסוגים שונים ובגוונים שונים, חול ים וקוורץ. 

אריחי סומסום:

אריחי הסומסום הם אריחים הדומים מאוד לאריחי הטרצו. אריחי הסומסום נפוצות קצת יותר כיום מאריחי הטרצו אך הן עמידות הרבה פחות. היתרון באריחי הסומסום הוא בעובדה כי יש להן מראה אחיד יחסית וניתן לשלב בהן אריחים מעוטרים. 

אריחי שיש:

אריחי השיש מתחלקים ל- 2 קבוצות. פלחי שיש, שהן סוג של אריחי טרצו המורכבות משברי שיש גסים, החבורים יחד בדומה לאריחי הטרצו. אריחים אלו עמידים במיוחד, אך הם נוטים להיסדק לעיתים מסביב לשברי השיש.

אריחי גרניט פורצלן:

אריחי גרניט פורצלן דומים בתהליך ייצורם לאריחי הקרמיקה, אך הם ידועים כעמידים הרבה יותר. אריחי גרניט פורצלן מיוצרים בתהליך שריפה בתנור בטמפרטורה גבוהה במיוחד מה שמבטיח אטימות. את אריחי הגרניט ניתן ליצור במגוון רחב מאוד של גוונים או ליצור אריחים עם מרקמים שונים כמו אריחי פרקט, אריחי אבן, אריחי שיש, אריחים מבריקים או אריחים בגימור מט.  לאריחי גרניט פורצלן לא ניתן לבצע פוליש לרצפה משום סוג. 

אריחי קרמיקה:

אריחי הקרמיקה עשויים מחרס שצופה בחום גבוה בתנור של זכוכית גלזורה. היתרונות הבולטים של אריחי הקרמיקה הם באפשרויות הבלתי מוגבלות בנושא העיצוב. ניתן לעצב אריחי קרמיקה במגוון רחב של סגנונות, גוונים, טקסטורות וגימורים. את הקרמיקהנ ניתן למצוא ב3 רמות שחיקה, רשמת שחיקה 2 למקלחונים וחדרי שירותים, רמת שחיקה 4 לשימוש בבתים פרטיים ורמת שחיקה בדרגה 5 לשימוש במקומות ציבוריים. בדומה לאריחי גרניט פורצלן, גם על אריחי קרמיקה לא ניתן לבצע פוליש לרצפה או ליטוש מאחר ואלו עשויים לפגוע בשכבת הגלזורה המצפה את האריחים ולגרום לנזק בלתי הפיך. 

אריחי פרקט:

אריחי הפרקט נפוצים מאוד לשימוש בעיקר בחדרי שינה, חדרי אורחים או כל מקום אחר שלא סובל מלחות גבוהה כמו חדרי אמבטיה ומטבח. לאריחי הפרקט יתרונות רבים. הוא מקנה לבית אווירה חמימה ונעימה והוא קל לניקוי. סוגי אריחי הפרקט רבים, אך הם מתחלקים ל- 3 קבוצות עיקריות. אריחי קרמיקה בדמוי פרקט עץ, פרקט עץ ופרקט למינציה. דמוי פרקט בעשוי מאריחי קרמיקה הינו אריח קרמיקה לכל דבר. מראהו דומה במיוחד לאריחי הפרקט, אך הטיפול בו אינו שונה מהטיפול באריחי קרמיקה. פרקט עץ העשוי עץ אמיתי מתחלק ל- 2. ריצוף העשוי עץ מלא גושני המיוצר ממספר שכבות של עץ אמיתי וקשה. לעומתו יש את פרקט העץ הרב שכבתי או דו שכבתי העשוי המספר שכבות עץ פרקט מסוג זה איכותי פחות מפרקט מעץ גושני, אך הוא איכותי יותר מפרקט הלמינציה. פרקט הלמינציה לעומת זאת, עשוי מחומרים סינטטים אחרים המדמים עץ.ברב המקרים פרקט הלמינציה עשוי מקרטון דחוס שמנויילן בלמינציה מודפסת במראה אריחי עץ. פרקט מסוג זה הינו זול במיוחד בהשוואה לסוגי הפרקט האחרים. אם ברשותכם פרקט עץ, בידקו אם ניתן לבצע עליו חידוש ופוליש לפרקט.

 

סוגי פוליש:

סוגי הפוליש הנפוצים ביותר לשימוש באריחים ישני שאינם אריחי קרמיקה ואינם אריחי גרניט פורצלן, הם פוליש קריסטל, שהוא פוליש עמיד במיוחד ומעניק הברקה קריסטלית מרהיבה למרצפות לאורך זמן, פוליש ווקס שהינו פוליש זול יותר ועמיד פחות להברקת המרצפות. פוליש אקרילי שנפוץ ביותר לשימוש במקומות גדולים במיוחד, היכלים גדולים, לובי של בנייני עסקים וחדרי חשמל, חדרי בקרה ומעבדות. כאשר דרושה התערבות חריגה ואגרסיבית יותר, מבצעים ליטוש וחידוש מרצפות, תהליך מורכב יותר הכולל ליטוש עמוק של הרצפות וניקיון הפוגות שבין המרצפות מחומר האיטום וחידושו בחומר נקי וחדש. 

אולי יעניין אותך גם

מקורי

שחור

לבן