מדור שיפוצים


אבני חיפוי - תוספת לשדרוג הגינה


אבני חיפוי עשויות להיות השדרוג העיצובי והחסכוני לגינה שלכם. קיימים סוגי אבני חיפוי רבים. אך הבולטים ביניהם הם חלוקי נחל, טוף ואבני מדרך וגרנוליט.

מהם בעצם אבני חיפוי ולמה הן משמשות?

אבני חיפוי הן אבנים טבעיות לרב, אשר משמשות לחיפוי שטחים גדולים כקטנים על מנת להוסיף לגינה עיצוב יפה ומיוחד עם ערך מוסף של קלות תחזוקה וחיסכון משמעותי במים.

אלו סוגי אבני חיפוי קיימים?

אבני חיפוי הקרקע הנפוצות ביותר הן אבני הטוף, חלוקי הנחל, הגרנוליט ואבני המדרך. אך ניתן למצוא גם חיפויי קרקע אורגניים כמו קליפות עצים, שברי רעפים וכו'. אבני הטוף הן אבני חיפוי אשר נוצרו בתהליך מרתק של התגבשות לבה שפרצה במהירות אדירה מלוע הר געש. התוצאה, היא סלע וולקני קל משקל ואוורירי העוטה נקבוביות רבות המאפשרות לו לספוח אליו נוזלים ולשחרר אותם באיטיות. מי ההשקייה מחלחלים דרכו באיטיות ובביטחה, והוא יעיל מאוד בהקמת גינה חסכונית במים. אבני הטוף קיימים ב2 גוונים עיקריים, אדום-חום ושחור, אך ניתן למצוא גם תערובת של שני הגוונים. חלוקי הנחל נפוצים במיוחד גם הם. חלוקי הנחל מגיעים במגדוון רחב של צבעים מרהיבים ובגדלים שונים, כאשר הקטנים שבהם משמשים לחיפוי קרקע והגדולים שבהם משמשים לסלילת שבילים, תיחום אזורים וכד'. את חלוקי הנחל ניתן לשלב במקומם הטבעי, במקורות מים בגינה כמו בריכות נוי, בריכות דגים, מפלי מים ומזרקות. ניתן גם לשלב אותם עם אבני מדרך יפיפיות על מנת להעניק לגינה מראה טבעי ומרשים.

יתרונות של חיפוי קרקע:

היתרונות של חיפוי קרקע לתחזוקה קלה וגינה אסתטית רבים ולכן השימוש בהם הפך לנפוץ כלכך. לרב אבני חיפוי קרקע אורך חיים ארוך במיוחד, וזאת בשל העובדה שמקורן טבעי ואינן אינן נפגעות מפגעי מזג האוויר בימי החורף הגשומים או בימי הקיץ הלוהטים או בלאי של זמן. אבני חיפוי קרקע הן פתרון מצוין לחיסכון במים מאחר והן מהוות חציצה בין השמש הקופחת לבין האדמה ובכך, הן מונעות התאיידות המים והתייבשות האדמה אלא להפך. האדמה נשמרת לחה ופורייה לאורך זמן. אבני החיפוי גם מסייעות לחדירת מי ההשקייה לעומק האדמה בכך שהן מצפות את האדמה ויוצרות חורים ורווחים המאטים את קצב זליגת המים ובכך מבטיחים חלחול יעיל יותר ועמוק יותר לאדמה. אדמה יבשה ללא חיפוי קרקע נוטה לדחות את מרבית המים ולנקז אותם לירידות הטבעיות הקיימות בכל קרקע. אבני החיפוי מסייעים במניעת צמיחת עשבייה שוטה הדורשת מאיתנו תחזוקה וניקוש עשבים, היא מפחיתה משמעותית את הצורך בריסוסים והדברה והיא שומרת על הגינה יפה ומטופחת לאורך זמן. חיפוי קרקע מצמצם משמעותית את הצורך שלנו בתחזוקה שוטפת בעיקר בשל העובדה שהן אינן דורשות טיפול כלל.

ניתן לקרוא עוד מידע על הקמת גינה חסכונית במאמר הבא

אולי יעניין אותך גם

מקורי

שחור

לבן