מדור שיפוצים


מידע מקיף על דשא סינטטי


דשא ירוק, רענן, מטופח ונקי הוא חלומו של כל בעל גינה. דשא שאינו דורש הרבה טיפול וטיפוח, כזה שהילדים נהנים לשחק עליו, כזה שכיף לארח עליו אורחים וכזה שמעניק לגינה שלנו מראה אמיתי של גינה.

לצערנו, בישראל, הדשא בטבעי הוא חלום רחוק. הדרישות שלו גבוהות והוא הופך את החלום הירוק שלנו לרחוק מתמיד. עד שנחשפים לדשא הסינטטי.

הדשא הסינטטי הוא שהופך את החלום למציאות בהישג יד. דשא סינטטי הוא תחליף מושלם לדשא הטבעי. הוא אינו דורש מים, הוא אינו מצהיב ומתייבש, הוא אינו דורש כיסוח, דישון, גיזום, ניקוש עשבים וכד'. הוא פשוט שם, מוכן ומזומן לשימוש.

הדשא הסינטטי עשוי מסיבי פלסטיק ממגוון סוגים ואיכויות. סיבי הפלסטיק מדמים סיבי דשא אמיתיים. הסיבים מחוברים לשכבת לטקס (גם פה, באיכויות משתנות) אותה פורסים ומהדקים לקרקע בעזרת יתדות ברזל. סוגי הדשא הסינטטי רבים. ניתן למצוא מרבדי דשא סינטטי במחירים שונים, בגוונים שונים וכמובן באיכויות שונות. לכל מרבד יש מפרט טכני ומחירון דשא סינטטי בו כדאי לעיין בטרם הרכישה. מומלץ לבחור במרבד דשא סינטטי איכותי שיחזיק מעמד לאורך זמן. סיבי הדשא הסינטטי, אלו המדמים דשא אמיתי, מגיעים בגבהים שונים. הם נעים בין 10 מ"מ ועד ל- 50 מ"מ, כאשר הנפוצים בינהם הם המרבדים עם סיבים בגובה של 30-40 מ"מ.

איך מזהים מרבד דשא סינטטי איכותי:

על מנת לבחור במרבד דשא סינטטי איכותי עלינו להתייחס בעיקר לעובי סיבי הדשא (סיבים דקים מידי אינם יציבים ועמידים, ואילו סיבים עבים מידי נראים גסים ולא נעימים למגע. כדאי לבחור בסיבים דקים ברמה סבירה.), למרקם הסיבים (חשוב שיהיו נעימים למגע על מנת שיהיו נוחים לשימוש), צפיפות האריגה היא מרכיב חשוב במיוחד אליו יש להתייחס. צפיפות גבוהה מצביעה על איכות גבוהה. צפיפות נמוכה ברב המקרים תוביל לקרחות ומראה לא אסתטי במרבד. בנוסף, חשוב מאוד להתייחס לניקוז במרבד. מרבד דשא סינטטי איכותי צריך לכלול פתחי ניקוז בכמות מספקת שתמנע הצטברות מים על המרבד ותגרום להם לחלחל לאדמה בצורה מבוקרת.

ייעוד השימוש במרבד הדשא:

על מנת לבחור את מרבד הדשא המושלם בשבילנו, עלינו קודם לבחור את השימוש העתידי לו. אם אנו מייעדים את השימוש בדשא הסינטטי בעיקר לאזור המשחק של הילדים, או לאזורים הסמוכים לבריכת שחייה, כדאי לנו לבחור דשא סינטטי בעל סיבים קצרים יחסית שיהיו נוחים למשחק ולשימוש. לאזורים בהם יש תנועת הולכי רגל רבה כמו פינת אירוח, שבילים ומגרשי משחק (כדורגל וכד') חשוב לבחור בדשא סינטטי בעל סיבים עמידים וחזקים שיהיו יעילים יותר מפני שחיקה. לאזורים בהם ישנה שמש ישירה לאורך רב היום, מומלץ לבחור במרבד דשא סינטטי בעל עמידות גבוהה לשמש. דשא זה לא ידהה ולא יתעוות תחת החום הכבד. את רב סוגי הדשא הסינטטי ניתן למצוא במגוון גוונים טבעיים של ירוקים, חומים וצהובים המשתלבים יחד ליצירת מראה המדמה דשא טבעי אמיתי. את מרבד הדשא הסינטטי ניתן להתקין בכל מקום. הוא הפך נפוץ מאוד להתקנה כחיפוי רצפה בדשא סינטטי במרפסות למשל, או כדשא סינטטי המחליף של השטיחים בחדרי הילדים

מחירי דשא סינטטי:

אין כל ספק כי יש קשר ישיר בין איכות מרבד הדשא הסינטטי לבין מחירו. מרבדים איכותיים הם מרבדים העשויים להישמר במצב מצוין שנים רבות. הם ארוגים בצורה צפופה במיוחד, הם בעלי משטח לטקס עמיד וחזק, הם עמידים בפני קרני השמש החמות, הם מכילים חומר המגן עליהם מפני קרינת UV ומפני דהיית הצבע, הם מצופים בחומר מעכב בעירה המונע שריפה או פגיעה והתפשטות במראה המרבד במקרה של גחל שנפל מהמנגל או סיגריה דולקת שנשמטה. על מנת להבטיח רכישה חכמה, כדאי לבחור במרבד דשא סינטטי איכותי, המגיע עם אחריות יצרן (אחריות היצרן עשויה להגיע גם ל-9 שנות אחריות) וכמובן, להתקין את המרבד בעזרת איש מקצוע המתמחה בתחום. התקנת מרבד דשא סינטטי איכותי עשויה להבטיח לכם עמידות לכ15 שנים ויותר. אמנם רכישת מרבד דשא סינטטי איכותי, רכישת החומרים הדרושים להתקנת המרבד, והתקנת מרבד מקצועית עשויה להישמע כמו הוצאה גדולה במיוחד, אך חשוב לזכור כי במהלך השנים הבאות, מרבד הדשא שלנו אינו דורש תחזוקה שעולה כסף כמו השקייה (מחירי המים הגבוהים הפכה את ההשקייה ליקרה במיוחד) וגינון וכיסוח שגם הם עשויים לעלות לנו כסף ולגבות מאיתנו זמן פנוי רב. ברב המקרים ההשקעה הכספית תוכיח את כדאיות ההשקעה תוך כ- 4 שנים בממוצע.

התקנת מרבד דשא סינטטי:

על מנת להתקין את מרבד הדשא הסינטטי כהלכה, דרושות פעולות הדורשות יכולות ומקצועיות, לכן ההמלצה היא להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בתחום. על מנת להינות מהמרבד בצורה המקסימלית, עלינו להבטיח כי המרבד יישר ונוח לשימוש. לכן, בתחילה, יש ליישר את הקרקע ולהדק אותה בצורה אחידה. שקעים באדמה או גבעות יפגעו במראה המרבד ובנוחות השימוש בו. לכן, יש ליישר אותו לגובה הנמוך מגובה הקרקע הסופית בכ- 8-9 ס"מ בהתאם לגובה המרבד. ההפרש הזה יתמלא בהמשך במספר שכבות עד שיגיע לגובה המשתווה לגובה שארית הגינה. על הקרקע אותה חשפנו ויישרנו עלינו לפזר מצע. קיימים סוגי מצע רבים, כמו כורכר גרוס, שומשומית, חול ים, טוף גרוס ועוד. אלו יעילים מאוד לניקוז המים ולמניעת הצטברות שלוליות. כאשר מניחים את המצע על האדמה, חשוב להקפיד ליצור שיפוע קל לניקוז יעיל של המים. את המצע חשוב להדק היטב לקרקע בעזרת ג'בקה על מנת להבטיח תוצאו מירביות.לאחר הידוק יסודי של הקרקע, יש לפרוס יריעת פלריג ולהדק אותה לקרקע בצורה מתוחה ויציבה בעזרת יתדות ברזל. יריעת הפלריג תבטיח יציבות של המרבד על השטח ותמנע הצצת עשבים שוטים וחרקים על המרבד. את הדשא הסינטטי ניתן לרכוש בגלילים ברוחב של בין 2 ל- 4 מטר. על מנת להגיע לתוצאה אחידה ויפה, חשוב לפרוס אותם על המצע כאשר כיוון הסיבים של כלל הגלילים פונים לאותו הכיוון והם מונחים צמודים אחד לשני כך שמרבד אחד מכסה את פס ההדבקה של המרבד השני. לאחר הנחת המרבדים בצורה מדוייקת וחיתוכים מדוייקים במידת הצורך, יש להדביק את המרבד בעזרת דבק ייעודי (דבק פי.וי.סי) או פס ההדבקה מתאים.

אולי יעניין אותך גם

מקורי

שחור

לבן