מדור שיפוצים


מיגון הבית או העסק – סיכום מקיף


בין אם מדובר בממ"ד (מרחב מוגן דירתי) ובין אם מדובר בממ"מ (מרחב מוגן מוסדי), אין כל ספק כי הימצאותו של המרחב המוגן בסביבת המחייה שלנו הכרחי.

לצערנו, ההיסטוריה של מדינת ישראל מוכיחה שוב ושוב שלאויבים שלנו יש סבלנות רבה והם תמיד ערוכים ומוכנים לתקוף אותנו. מדינת ישראל אמנם חזקה ויודעת להתמודד מול המפגעים, אך אין ספק שחשוב מאוד לנקוט במשנה זהירות רבים ככל האפשר כדי להבטיח שאנו ערוכים בכל זמן ובכל מקום.

מלבד האפשרות לתקיפה מצד אויבנו, קיים חשש מתופעות טבע כמו רעידות אדמה אשר אמנם אינן נפוצות באזורנו, אך עלולות להפתיע אותנו ולכן כדאי להיות מוכנים. הימצאות מרחב מוגן בקרבת מקום מעניקה שקט נפשי.

בשנת 1991, בעקבות מלחמת המפרץ הוחלט לחוקק חוק המחייב הקמת מרחבים מוגנים בכל בנייה חדשה בישראל. במקרה של מבנים ישנים, חלו הקלות משמעותיות בזכאות להקמת מרחב מוגן.

על המרחב המוגן לספק הגנה מלאה מפני התקפות טילים, התקפות אוויר, מפצצות חומר נפץ, מגזים רעילים ועוד.

על מנת להקים מרחב מוגן יעיל, פיקוד העורף פרסם תקנים מחמירים. חשוב לבחור בחברה להקמת חדרי ביטחון העומדת בכל התקנים ובידיה כל הרישיונות והביטוחים הדרושים.

הממ"ד או הממ"מ חייב לכלול מספר מרכיבים עיקריים. ביניהם:

  • דלת אטומה לגזים המגנה גם בפני הדף. חלון אטום לגזים ועמיד בפני הדף. יש לוודא כי דלת המרחב המוגן נפתחת כלפי חוץ ונמוכה בסנטימטרים בודדים מרצפת החדר על מנת שחלילה לא תיפתח בעוצמה לפנים החדר בעת פיצוץ. את דלתות וחלונות הממ"ד יש למקם טרם יציקת הבטון וזאת על מנת לוודא שהם מחוברים היטב אל המבנה.

  • צינור איוורור אשר ניתן לחבר אליו משאבת חמצן במקרה הצורך.

  • קירות עשויים בטון מזוין מלא כאשר עובי הקירות החיצוניים (לא יותר מ 2 קירות חיצוניים) יהיו בעובי מינימלי של 25 ס"מ, ועובי הקירות הפנימיים יהיו בעובי מינימאלי של 20 ס"מ.

  • שטחו הפנימי של הממ"ד חייב להיות מעל 9 מ"ר.

ממ"ד – מרחב מוגן דירתי

על חשיבותו של הממ"ד אין צורך להרחיב. אך רבים נמנעים מהקמתו בשל סיבות שונות.חברות להקמת חדרי ביטחון מציעות לכם 2 אפשרויות עיקריות. בניית ממ"ד כתוספת לבית או הצבת ממ"ד נייד.

איך זה עובד ומה כדאי?

כמובן שלכל בחירה יש יתרונות וחסרונות ולכל אדם יש אילוצים שונים העלולים להשפיע על הבחירה.

ממ"ד כחלק מהדירה:

לבניית ממ"ד כחלק מהדירה יש יתרונות רבים. העיקריים שבהם הם הנוחות והשבחת הנכס.

כאשר מקימים ממ"ד כחלק מהדירה, מרחיבים את הדירה בחדר נוסף אשר יכול לשמש אותנו כחדר נוסף לכל דבר. בין אם כחדר שינה ובין אם כחדר עבודה. סיבה נוספת שבגינה מומלץ להוסיף ממ"ד כחלק מהדירה הינו הפן האסתטי. מאחר והממ"ד נבנה כחלק בלתי נפרד מהדירה, הוא נראה ממוקם בטבעיות. הקמת ממ"ד כחלק מהדירה מעניקה גישה מהירה יותר ומגדילה את ערכו של הבית.

כמובן שגם לממ"ד מסוג זה ישנם חסרונות. הקמת ממ"ד בדירה קיימת עלולה להפוך את מרחב הבניין או הבית לאתר בנייה המלווה בכל המאפיינים הבולטים של אתר בנייה. רעש, תנועה מוגברת, לכלוך רב, אבק, אי נעימות מהשכנים אשר הופכים באופן טבעי לחלק מהתהליך ועוד. אי הנוחות הזמנית הזו גורמת לדחייה בלתי פוסקת של הפרויקט וכך אתם עלולים למצוא את עצמכם בעיצומה של מלחמה ללא מרחב מוגן ועם רגשות אשם עצומים.

סיבה נוספת היא הסיבה הכלכלית. הקמת ממ"ד כתוספת לבית מלווה בעלויות גדולות יותר מאשר בממ"ד יביל ולכן לא ממהרים להתחיל בפרויקט.

ממ"ד נייד (יביל):

ממ"ד נייד הינו מבנה ממוגן ע"פ כל התקנים ובאיכות מעולה, אשר נבנה במפעל, ומובל אל הדירה או הבית שבו הוא ימוקם. הממ"ד הנייד הינו ממ"ד לכל דבר.

בדומה לממ"ד הנבנה כחלק מהבית גם לממ"ד נייד יש יתרונות וחסרונות.

התקנתו והצבתו של הממ"ד הנייד קצרה יחסית. המבנה נבנה במפעל ומותקן באזור הייעודי. מה שחוסך את כל שלב הבניה והשינוע של המרכיבים לדירתכם.

יתרון נוסף של הממ"ד הנייד הוא הגמישות בגודל הממ"ד. בהקמת ממ"ד כחלק מהדירה, יש לקבל אישורים והיתרי בנייה רבים הן בנושא הגודל והן בנושא המיקום. במקרה של ממ"ד נייד אין בכך שום צורך ובכך נחסכת דרך ארוכה של בירוקרטיות והמתנות.

העניין הכספי הוא יתרון בולט נוסף. ברב המקרים הזמנה של ממ"ד נייד זולה יותר. היא אינה דורשת שיפוצים נוספים כמו שבירת קירות או שינויים הכרחיים בדירה על מנת להקים ממ"ד. הממ"ד הנייד פשוט מונח וממוקם באזור הדרוש ללא צורך בשינויים נוספים. במקרה של מעבר דירה או במקרה אחר, ניתן להעביר את הממ"ד או למכור את הממ"ד הנייד בכל שלב מאחר והוא אינו חלק בלתי נפרד מהבית.

כמו יתרונות כך גם חסרונות לממ"ד נייד.

הממ"ד הנייד ממוקם בנפרד מהבית מה שעלול להעיב על הנוף. בנוסף, בשל מיקומו של הממ"ד הנייד, אין אנו יכולים להשתמש בו כחדר נוסף בבית וכך גם ערך הבית לא עולה בהתאם.

ממ"מ – מרחב מוגן מוסדי:

ממ"מ הוא מרחב מוגן אשר ממוקם בכל מרחב. עסקי או ציבורי על מנת להגן על השוהים באזור במקרה של התקפה.

עקב המצב הביטחוני, יש להציב ממ"מ בכל מרחב מוסדי. ללא ממ"מ תקני, המוסד אינו יכול לקבל רישיון עסק. בדומה לממ"ד (מרחב מוגן דירתי), הממ"מ בנוי כולו בטון יצוק עם דלת וחלון שחייבים לעמוד בתקני פיקוד העורף. אך בשונה מהממ"ד הביתי, הממ"מ מחויב להתאים בגודלו למספר האנשים השוהים באזור.

כמו בהוספת ממ"ד לדירה, קיימות 2 אפשרויות עיקריות להוספת ממ"מ לבתי עסק ומקומות ציבוריים.

מוסדות ושטחים מסחריים ישנים אשר הוקמו טרם חקיקת חוק המחייב קיומו של מרחב מוגן בעת הבנייה מחויבים בהוספת ממ"מ.

את הממ"מ ניתן לבנות במקום כתוספת למבנה או כממ"מ יביל (ממ"מ נייד) במרחב.

בעלי עסקים רבים מעדיפים הוסיף חדר ממ"מ כתוספת למבנה קיים בעיקר בשל העובדה שאישורים והיתרי בנייה לתוספת חדר קשה מאוד לקבל ואילו אישורים לתוספת ממ"מ ניתן לקבל בקלות. כאשר הממ"מ מתווסף למבנה קיים, ניתן להפוך אותו בקלות רבה לחדר נוסף ושימושי בעסק.

הקמת הממ"מ כתוספת למבנה קיים מתאימה במיוחד לבתי עסק או למוסדות בעלי מיקום קבע ושיכולים לקחת בחשבון שהשטח יהיה כאתר בנייה לתקופה מסויימת. אך אין כל ספק שיש לכך יתרונות רבים.

ממ"מ נייד (יביל)

ממ"מ יביל הוא מרחב מוגן אשר נבנה במפעל והוא מגיע לאתר מוכן. תוך שעות ספורות המבנה מותקן כהלכה במקום המיועד ובכך נחסכת כל תקופת הבנייה. הממ"מ היביל מתאים בעיקר למרחבים בהם חייבת להיות גישה להמון אנשים במיידי כמו מוסדות חינוך, בתי עסק המתפרסים על מספר מבנים, מפעלים ושטחים ציבוריים.

הממ"מ הנייד בטוח ויעיל בדיוק כמו הממ"מ הקבוע ועלותו עשויה להיות זולה יותר.

חשוב מאוד לבחור בחברה מקצועית אשר בידיה הכלים וההכשרות המתאימות להקמת מרחבים מוגנים תקניים.

אולי יעניין אותך גם

מקורי

שחור

לבן